Straszyk australijski (Extatosoma tiaratum) to owad z rodziny straszyków, pochodzący z Australii. Samice osiągają rozmiary maksymalnie dochodzące do 16 cm, samce zaś są od nich smuklejsze i mniejsze, o długości nie przekraczającej 10 cm. Mimo, iż gatunek ten pochodzi z Australii, cieszy się on dużą popularnością wśród hodowców europejskich.
Straszyki są łatwymi w hodowli zwierzętami, które nie wymagają specjalistycznych urządzeń terrariowych. Owady te w domowych warunkach można karmić liśćmi malin, jeżyn, dębu, róż oraz bluszczu. W swoich naturalnych warunkach odżywiają się liśćmi eukaliptusa. Należy pamiętać, aby pokarm był zawsze świeży, ponieważ zepsute i zgniłe liście przyczyniają się do zwiększonej umieralności straszyków. Samice tych owadów są w stanie rozmnażać się dzięki partenogenezie, czyli nie potrzebują do tego samca. Jednakże z jajek, które zostaną złożone przez samicę w ten sposób wyklują się same samice.
Samce wylęgają się z jaj jedynie wtedy, gdy samica zapłodniona zostanie przez samca. Podczas hodowli temperatura w terrarium nie powinna przekraczać 23 stopni oraz nie powinna być niższa niż 17 stopni. Wilgotność powinna utrzymywać się od 50% do 80%. Taka wilgotność można w łatwy sposób osiągnąć spryskując terrarium raz lub dwa razy dziennie. Terrarium powinno mieć zapewnioną dobrą wentylację, aby zapobiec pojawianiu się pleśni, która jest niebezpieczna dla straszyków.
Jako podłoże można tu stosować włókno kokosowe lub torf, ponieważ podłoże takie bardzo dobrze trzyma wilgoć. Żeby zapobiec szybkiemu więdnięciu liści służących jako pokarm, zaleca się włożenia do terrarium małego pojemniczka z wodą służącego jako „doniczka”. U tego gatunku owadów możemy dostrzec znaczny dymorfizm płciowy. Poza różnicą w rozmiarach samca i samicy, należy zwrócić uwagę na to, że samce w przeciwieństwie do samic potrafią latać. Samice mają jedynie małe skrzydełka, niezdatne do latania. U samic, które osiągnęły już postać dojrzałą, czyli imago, można dostrzec małe, ostro zakończone wypustki na ciele przypominające kolce. Mają one za zadanie odstraszać potencjalnych napastników.
Samica w chwili zagrożenia unosi również swój odwłok upodabniając się jednocześnie do skorpiona. Samice po osiągnięciu dojrzałości zaczynają składać jaja. Dziennie może być ich nawet do dziesięciu sztuk. W środowisku naturalnym, jaja te często zabierane są przez mrówki do ich gniazd i tam wychowywane z larwami mrówek. Po wykluciu młode wychodzą z mrowisk, by dalej się rozwijać. W warunkach domowych możliwa jest inkubacja jaj na własną rękę. Należy jednak zapewnić im wtedy odpowiednią wilgotność, by nie doprowadzić do ich przesuszenia. Do tego celu jaja umieszcza się w małych pojemnikach, w których za podłoże służy gaza lub papierowe ręczniki.
Proces inkubacji trwa do 12 miesięcy. Pojemnik musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, by nie doprowadzić do pojawienia się pleśni. Straszyki idealnie nadają się do hodowli przez początkujących terrarystów oraz tych bardziej doświadczonych. Z powodzeniem opiekę nad nimi możemy powierzyć nawet siedmioletniemu dziecku.