Gdzie spotkać żabę? To proste – nad stawem. Wszyscy wiedzą, że płazy trzymają się blisko wody. Potoki, jeziora, stawy, oczka wodne, czasem nawet większe kałuże są miejscami ich rozrodu. Zimą jednak płazy gdzieś znikają. Gdzie się chowają?
Płazie migracje
Płazy odbywają sezonowe migracje. Wiosną i latem trzymają się zwykle zbiorników wodnych, ale gdy dni stają się coraz krótsze i zimniejsze, przenoszą się w inne miejsca. Jeszcze bardziej masowy charakter ma wiosenna migracja płazów, podczas której wędrują z zimowych kryjówek do miejsc rozrodu. Niestety często giną wtedy pod kołami samochodów. Te wędrówki są jednak konieczne, gdyż płazy, aby przetrwać zimę, muszą znaleźć odpowiednią kryjówkę, a te zlokalizowane są poza zbiornikami wodnymi.
Dobra kryjówka na zimę dla płazów
Za miejsca zimowania służą płazom najczęściej sterty gałęzi, próchniejące konary, czasem także nory gryzoni. Dobrym miejscem są też wykroty. Dobre warunki panują również w stertach kamieni, czasem mogą to być nawet cegły i gruz. Na zimę płazy szukają miejsca, które nie będzie suche (ale też nie zaleje go woda), a przy tym będzie dość dobrze izolowało od warunków atmosferycznych.
Dlatego płazy zagrzebują się w różnych zakamarkach. Nie wszystkie jednak. Dla przykładu żaba trawna, która chętniej niż inne żaby oddala się od zbiorników wodnych, zimuje zagrzebana w mule na dnie. Żaby te często zimują stadnie, co bywa dla nich problemem. Jeśli w stanie hibernacji znajdzie je jakiś drapieżnik (np. wydra) wszystkie stają się łatwym łupem. Wydra najada się za to syta.
Nie tylko natura
Płazom można pomóc, budując specjalnie dla nich przygotowane miejsca zimowania. Mogą to być na przykład rowy w ziemi (głębokości ok. 1 m) wypełnione kamieniami, gałęziami i liśćmi. Dobrze sprawdzają się też sterty kamieni. Należy pamiętać, by takie miejsca zimowania urządzać blisko siedlisk, w których płazy występują. Płazy nie są bowiem zwierzętami szczególnie mobilnymi i ich wędrówki odbywają się zwykle na dość krótkie dystanse – czasem może to być kilkanaście, kilkadziesiąt, albo wyjątkowo kilkaset metrów.
Zagrożone gatunki płazów
Płazy z uwagi na wrażliwość na zanieczyszczenie środowiska i utratę naturalnych siedlisk są obecnie bardzo zagrożone. Dlatego należy dbać, by zachowały się zbiorniki wodne, w których się rozmnażają, ale też kryjówki, w których będą mogły przetrwać zimę.