Należy wiedzieć, że fauna izraelska, jest reprezentowana przez 116 gatunków ssaków (w tym ponad 30 gatunków nietoperzy), 511 rodzajów ptaków, 97 gatunków gadów i 7 rodzajów płazów. Żyją tu zarówno zwierzęta występujące w północnej Europie, jak i gatunki pochodzące z Półwyspu Arabskiego, Egiptu, Afryki i Indii.
Lasy zamieszkują między innymi jelenie, dzik, lisy, żbiki, borsuki i daniele. Na terenach pustynnych i górzystych występują gazele, koziorożce i szakale oraz gady: węże (na przykład żmija lewantyńska) i jaszczurki (na przykład agama). Niezwykle groźny (także dla człowieka) jest żółty skorpion palestyński. Stosunkowo liczne są w Izraelu płazy ogoniaste: traszki i salamandry. W płytkiej wodzie przy brzegach Morza Czerwonego podziwiać można niezwykłe, różnokolorowe ryby tropikalne i piękne rafy koralowe kontrastujące z jałowością pustynnego krajobrazu na lądzie. W Izraelu występuje 1728 gatunków ryb, z czego 410 żyje w Morzu Śródziemnym, a aż 1270 w Morzu Czerwonym; pozostałe gatunki to ryby słodkowodne. Wśród nich warto wspomnieć przede wszystkim o występującej w Jeziorze Galilejskim słynnej rybie św. Piotra, zwanej piotroszem.
Trzeba wiedzieć, że Izrael jest ważnym punktem migracji ptactwa w czasie wędrówek wiosennych i jesiennych, a najbardziej znanymi miejscami obserwacji ptaków są: rezerwat Hula w dolinie Jordanu, kibuc Kefar Ruppin w dolinie Bet Sze’an, Centrum Obserwacji Ptaków w kibucu Lotan w Arawie oraz Międzynarodowe Badawcze Centrum Ornitologiczne w Ejlacie. Ptakami, które spędzają zimę w Izraelu, są między innymi łyski, pelikany, czaple, afrykańskie turkawki i szpaki. Często występującymi ptakami są bilbile ogrodowe. Żyją tutaj także między innymi jastrzębie, sępy płowe, ścierwniki, orły, sokoły, mewy i mysikróliki.
W XX wieku wskutek polowań, zmniejszenia powierzchni lasów, zanieczyszczenia powietrza i wody, a także osuszania terenów na obszarze Izraela wyginęły niedźwiedzie i strusie syryjskie, oryksy arabskie, krokodyle nilowe oraz żółwie błotne. W niektórych regionach kraju zniknęły populacje szczura wodnego i wiewiórki kaukaskiej. Zagrożone wyginięciem są lamparty i koty pustynne. Dzięki specjalnym programom ochrony udało się odtworzyć populację daniela mezopotamskiego i sarny europejskiej.
Endemicznym płazem jest żaba Hula występująca na obszarze jeziora Hula, której populację odtworzono w 2011 roku. Zagrożona wyginięciem jest także inna żaba – odporna na susze grzebiuszka syryjska.